Leukocytt blodantall - avkoding hos voksne og barn, normen

Fra artikkelen vil du lære hva leukocyttblodtallet er, og dekoding av analyseindikatorene hos voksne og barn. Hva betyr avvik, og hvordan du kan forberede deg på analyse.

Takket være blodprøver kan legen finne ut mye nyttig og viktig informasjon om helsetilstanden til pasienten som undersøkes. Studien av en indikator kalt leukocyttformelen utføres for å bestemme typen sykdom, arten av forløpet, utviklingen av komplikasjoner og etablering av foreløpige prognoser for sykdommen.

Hva er leukocyttformel?

Leukocyttformel er en viktig indikator på det numeriske forholdet mellom alle typer leukocytter, beregnet i prosent, basert på undersøkelsen av en farget flekker. Leukoformelen er en integrert del av den omfattende analysen av UAC. Det bestemmes i perifere blodprøver på flere måter:

  1. Mikroskopi av blod fra en finger - telling gjøres manuelt, ved mikroskopisk undersøkelse.
  2. Studie av blod fra en blodåre - telling ved hjelp av automatiserte metoder.

Leukocytter, på grunn av forskjellen i cellestørrelse, har en spesifikk plassering i testmaterialet: nøytrofile, basofile og eosinofile er plassert ved kantene, og lymfocytter med monocytter er plassert i den sentrale delen av smøret.

Typer leukocytter i leukogrammet

  1. Eosinofiler påvises i allergier, parasittiske invasjoner, smittsomme og autoimmune sykdommer, så vel som i kreft.
  2. Neutrofiler hjelper til med å bekjempe akutte infeksjoner ved å ødelegge cellemembranene til patogene mikroorganismer og deres videre fagocytose (fangst og ødeleggelse av fremmede celler). De er delt inn i:
  • Myelocytter (begynnende) og metamyelocytter (unge) celler bør ikke være tilstede i normale prøver. Vises bare med alvorlige smittsomme patologier eller blodsykdommer, ledsaget av hemming av hematopoietisk funksjon i benmargen.
  • Stab (ung) - antallet deres begynner å vokse med bakterielle infeksjoner, når segmenterte nøytrofile ikke kan takle oppgaven sin.
  • Segmenterte celler (modne) - kvantitativt bedre enn resten. Nødvendig for immunforsvarets normale funksjon.
  1. Lymfocytter er en slags rengjøringsmidler: de finner, identifiserer og ødelegger antigener, og bidrar også til ytterligere dannelse av antistoffer i kroppen for å sikre immunminne (utenat og hurtig gjenkjenning av utenlandske midler).
  2. Monocytter - deres viktigste oppgave er å absorbere og behandle døde celler, bakterielle, virale osv. midler, atypiske celler, rusk fra egne fagocytter, etc..
  3. Basofiler - den eksakte funksjonaliteten til disse cellene har ikke blitt studert pålitelig. De er kjent for å regulere allergiske reaksjoner og blodproppprosesser. Er aktivert når det oppstår et betennelsesfokus.

Plasmaceller (plasmaceller) er essensielle for produksjonen av antistoffer. Normalt er de tillatt i analysen hos barn, men hos voksne burde de ikke være det. Plasmacytter vises bare under akutt patologi.

Hva indikerer leukocyttformelen?

Denne analysen er informativ for diagnostikk:

  1. Virus- og bakterieinfeksjoner (muliggjør differensialdiagnose).
  2. Parasittiske invasjoner.
  3. Sykdommer i allergisk opprinnelse.
  4. Ondartede svulster og leukemi (som en ekstra metode for primærdiagnose).
  5. Tilstanden til pasientens immunsystem.

Dechifrere leukocytt blodtall hos voksne

Når man vurderer en blodprøve for en leukocyttformel hos en voksen pasient, kontrollerer spesialister visse indikatorer og deres samsvar med normale verdier.

Normen for avkoding av leukoformelen hos en voksen er presentert i tabellen:

IndeksNormal verdi
%X 10 9 / l
Stikk nøytrofiler1-60,04-0,3
Segmenterte nøytrofiler45-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10-0,065
Monocytter3-110,09-0,6
Lymfocytter19-371,2-3,0

Ethvert registrert avvik fra normale verdier er en grunn til en grundigere undersøkelse. Alle oppnådde resultater blir evaluert sammen med historikkdata, kliniske symptomer, pasientklager og resultatene av andre analyser..

Dechifrere leukocytt blodtall hos barn

I analysene av barnet oppstår konstante endringer, avhengig av vekst og utvikling av kroppen, derfor vil normen for blodformelen hos barn avhenge av alder. Umiddelbart etter fødselen råder nøytrofile i babyens analyser (ca. 65-70% av det totale antallet celler). Lymfocytter utgjør 25-30%.

I løpet av de første fem dagene stiger lymfocyttallet og antall nøytrofiler faller. På den femte dagen observeres det første fysiologiske krysset - nivået av lymfocytter når 50-60%, og nøytrofiler - fra 35 til 47%.

Nærmere en måneds alder produserer kroppens kropp mer lymfocytter enn nøytrofiler, noe som skaper en sterk immunitet for å motstå bakterier. I hele leukocyttmassen faller opptil 65% på lymfocyttene selv, og ca. 15-20% på nøytrofiler. Denne blodleukoformelen hos barn gir en 1 år gammel baby et sterkt immunsystem, noe som er viktig for perioden med aktiv utvikling..

Etter det første året, når immunforsvaret allerede er fullstendig formet, reduseres mengden lymfocyttmasse gradvis.

I en alder av fire år oppstår en annen kryssovergang, hvor lymfocytter igjen sammenlignes med nøytrofiler, og danner en barriere for penetrering av patogene mikroorganismer. Etter det fortsetter antall nøytrofiler å vokse, og antall lymfocytter fortsetter å synke..

Nærmere det sjette året minner avkodingen av barnets leukocyttblodtall stadig mer om analysen av en voksen, der mesteparten faller på nøytrofiler og lymfocytter.

Hva er et skifte i leukocyttformelen?

I standard leukocyttformel er unge nøytrofiler indikert fra venstre til høyre, etterfulgt av mer modne celler. Det første trinnet er å vurdere forholdet mellom disse to kategoriene. Skift er klassifisert i 3 typer: venstre, foryngelse og høyre.

Et skifte i leukocyttallet

Hva er et skifte av leukocyttformelen til venstre

En tilstand som indikerer overvekt av unge celler i blodet over modne, men på grunn av deres svake biologiske aktivitet er de ikke i stand til å opprettholde normal immunitet. Årsaken til dette fenomenet er ofte:

  • Blodtap.
  • Sykdommer ledsaget av hemming av den hematopoietiske funksjonen i benmargen.
  • Aseptiske inflammatoriske prosesser.
  • Ondartede svulster.
  • Purulent infeksjon.
  • Rus i kroppen.

Når en forskyvning av leukocyttformelen til venstre bestemmes med en fast uttalt foryngelse, kan resultatet bety blodsykdommer (leukemi).

Hva er en forskyvning av leukocyttformelen til høyre

En tilstand som oppstår når veksten av modne leukocytter oppdages, med overvekt over alle andre typer celler. Slik avkoding er mulig under slike forhold:

  1. Forstyrrelse i leveren
  2. Nyresvikt.
  3. Eksponering for ioniserende stråling.
  4. Regelmessige blodtransfusjoner.

Etter analysen beregner laboratorieassistenten den såkalte skiftindeksen, som gjenspeiler nivået av det totale antallet nye leukocytter til mer modne..

Leukocytt blodantall muliggjør differensialdiagnose mellom infeksjoner av viral og bakteriell genese, samt å mistenke tilstedeværelsen av parasittiske invasjoner og tilstedeværelsen av neoplasmer av ondartet opprinnelse.

Avvik fra noma hos voksne

Lymfocytose, manifestert av en økning i konsentrasjonen av lymfocytter i blodet, kan indikere utviklingen av en av følgende patologier:

  • Vannkopper.
  • Syfilis.
  • Rubella.
  • Leukemi.
  • Lymfom.
  • Tuberkulose.
  • Meslinger.

Lavt antall lymfocytter kan noteres mot bakgrunnen:

  • Immunsuppressive forhold.
  • Autoimmune sykdommer.
  • Nyresvikt.
  • Mangel på næringsstoffer og sporstoffer.
  • Strålebehandling.
  • Behandlinger med kortikosteroider.

En økning i antall nøytrofiler er en viktig indikator på følgende sykdommer:

  • Akutt blødning.
  • Rus.
  • Utvikling av sykdommer i bakteriell etiologi.
  • Hjerteinfarkt.
  • Vaskulitt.
  • Ondartede svulster.
  • Autoimmune patologier.

Hvis tolkningen av analysen viser en lav konsentrasjon av nøytrofiler, kan leger mistenke følgende patologier:

  • Immunsuppressive forhold.
  • Effekt av ioniserende stråling.
  • Progressiv smittsom sykdom.

Monocytvekst indikerer følgende forhold:

  • Infeksjoner på grunn av påvirkning av bakterier.
  • Progresjon av revmatoid artritt.
  • Smittsom mononukleose.
  • Parasittiske invasjoner.
  • Hemoblastose.

En lav konsentrasjon av monocytter i lymfocyttformelen hjelper til å mistenke lungetuberkulose. Hvis det blir funnet et høyt nivå av basofiler, kan man tenke på tilstedeværelsen av kronisk myeloid leukemi eller erytremi. Å tyde leukocyttformelen hos voksne kan vise en økning i eosinofiler, som ofte oppdages under:

  • Allergi.
  • Skarlagensfeber.
  • Parasittangrep.
  • Hudpatologier.
  • Eosinofil leukemi.

En reduksjon i eosinofiler hos en voksen kan utløses av progressiv tyfus eller binyrebarkaktivitet. Dechifrering av leukogram utføres med en vurdering av kjernefysiske forskyvninger, hvor spesiell oppmerksomhet er rettet mot forholdet mellom modne og umodne nøytrofiler.

For øyeblikket betraktes leukocyttformelen som en av de viktigste indikatorene i diagnosen. Å gjennomføre en CBC med en vurdering av leukogrammet gjør det mulig å snakke om tilstedeværelsen av akutte patologiske tilstander, effektiviteten av det foreskrevne terapeutiske løpet, samt mulige spådommer for fremtiden.

Mulige avvik fra normen hos barn

Eventuelle endringer i leukogrammet, enten det er et skifte i leukocyttformelen til venstre eller til høyre, samt en økning eller reduksjon i leukocyttindeksen for rus hos et barn, indikerer alltid begynnelsen eller utviklingen av forskjellige patologier.

En høy konsentrasjon av lymfocytter (lymfocytose) diagnostiseres når kroppen påvirkes av en infeksjon av etiologi:

  • Kikhoste.
  • Influensa.
  • Rubella.
  • Meslinger.
  • Tuberkulose, etc..

I tillegg til det ovennevnte, kan en økning i cellekonsentrasjon forårsake sykdommer som astma, autoimmune patologier, reaksjoner av allergisk opprinnelse. En betydelig mangel på leukocytter i denne alderen (lymfocytopeni) indikerer patologisk skade på beinmargen.

Et stort antall nøytrofile (nøytrofiler) eller et nøytrofilt skifte mot venstre de første dagene av livet er en fysiologisk tilstand. Videre er det en crossover av leukocyttformelen.

Patologisk nøytrofili kan indikere betennelse i navlesåret (omfalitt), enterokolitt, streptokokkinfeksjon, etc..

En økning i antall monocytter er karakterisert som en tilstand (monocytose) som vises på grunn av sopp- eller virusinfeksjon. I denne situasjonen må symptomene vurderes av noen visuelle tegn:

  • Lymfadenopati.
  • Betennelse i nasopharynx og strupehode.
  • Hepatomegali og ømhet i høyre hypokondrium.

I tillegg er et skifte i leukocyttallet til høyre eller venstre ofte forbundet med mangel på monocytter (monocytopeni). En lignende tilstand kan utvikle seg med mangel på B-vitaminer og folsyre. Dette problemet er ofte forbundet med jernmangel eller B12 og folatmangelanemi..

En økning i antall basofiler (basofili) er en ganske sjelden tilstand. Årsaken kan være tilstedeværelsen av tuberkulose hos pasienten, lesjoner i lymfeknuter, myeloid leukemi.

Eosinofiler kan også ha et skifte i leukocyttformelen til venstre eller til høyre. Eosinofili kan skyldes allergier eller tilstedeværelsen av parasittiske ormer.

Indikasjoner for analyse

Innsamling av biomateriale for den påfølgende vurderingen av leukogrammet anbefales i ett av følgende tilfeller:

  • Gjennomgang av profesjonell eksamen.
  • Graviditetsplanlegging.
  • Forbereder seg på kirurgi.
  • Diagnostikk av hvilken som helst patologi (leukocyttformel refererer til en av hovedtyper av marsjerende KLA).
  • Forverring av kronisk patologi.
  • Akutt magesmerter, økt svette om natten, avmagring, kortpustethet, diaré, hovne lymfeknuter.

Kliniske indikasjoner for utnevnelse av en CBC med leukogram:

  • Hypertermi.
  • Feberlig tilstand.
  • Sår ledd.
  • Kroppssmerter, generell ubehag.
  • Hodepine.
  • Behovet for differensialdiagnose mellom virus- og bakterieinfeksjoner.
  • Hovne lymfeknuter.
  • Økt blødning.
  • Pustulært utslett på kroppen.
  • Tar immunsuppressive medisiner.
  • Cellegift eller strålebehandling.
  • Nattesvette.
  • Rutinemessig undersøkelse under sykehusinnleggelse.
  • Rutinemessig undersøkelse av gravide.

Forberedelse til analyse

For å oppnå de mest pålitelige testresultatene, må pasienten definitivt forberede seg på blodprøveprosedyren:

  1. Blod tas om morgenen, strengt på tom mage (fra det øyeblikket du spiser til analysen, er det nødvendig å tåle mer enn 10 timer). En stund før prosedyren kan du drikke et glass vanlig vann.
  2. Du må utelukke fett, røkt, krydret mat og tonic-drikker (kaffe, sterk te, energidrikker) fra den daglige menyen, samt alkohol 3-4 dager før prosedyren.
  3. 1-2 timer før den planlagte tiden for blodprøvetaking, ikke røyk (sigaretter, vannpiper), ikke løft vekter, vær nervøs.

Umiddelbart etter innsamling sendes prøverøret med biomateriale til laboratoriet for forskning. Laboratorieassistenten, ved hjelp av et mikroskop, bestemmer forholdet mellom alle synlige leukocytter og beregner leukogrammet. I tillegg kan en automatisk analysator brukes for mer nøyaktige og raskere resultater..

Analyseteknikk

Beregninger av leukocyttformelen utføres av kvalifiserte helsearbeidere ved å undersøke flekker under et mikroskop.

I tillegg brukes ofte en automatisert hematologianalysator. Hvis det avdekkes visse avvik, utføres en ekstra mikroskopisk vurdering av utstrykingen, med en beskrivelse av den tydelige morfologien til synlige celler og avklaring av leukogrammet.

Automatiske enheter gjør det mulig å oppnå bedre resultater: på teknologi er det mulig å undersøke mer enn 2000 celler, og under et mikroskop bare 200. Under en blodprøve på analysatoren vil resultatet være mer informativt.

Automatisk telling har også en rekke ulemper, fordi det ikke er i stand til å skille mellom nøytrofile etter segmenterte arter og stikkarter..

konklusjoner

Denne analysen er enkel å utføre, krever ikke kostbart utstyr og reagenser, og kan derfor utføres i ethvert laboratorium.

Det er veldig informativt og kan brukes til primærdiagnostikk. Det lar deg etablere tilstedeværelsen av infeksjon, parasitter og allergiske reaksjoner, å mistenke tilstedeværelsen av ondartede svulster, immunpatologier, blodsykdommer, etc..

Hva er en leukocyttformel og hvordan beregnes den

En av komponentene i en blodprøve er en leukocyttformel. Leger anbefaler at det er bestemt for enhver patologi, siden den er følsom for mange patologier. I artikkelen vil vi analysere alle mulige endringer i antall leukocytter og hva de betyr.

Varianter av leukocytter

En komplett blodtelling består av flere indikatorer. Alle av dem gjenspeiles i sine egne måleenheter, med betegnelser i latinske bokstaver.

Derfor, når du mottar en blodprøve (leukogram) på hendene, er dekoding av verdiene nyttig for enhver person:

IndeksLatinsk navnNormale verdier hos en voksen
ErytrocytterRBC4,4-5,4 * 10 12 / l
HemoglobinHGB125-165 g / l
BlodplaterPLT180-330 * 10 9 / l
LeukocytterWBC4,1-9,1 * 10 9 l

Leukocyttformelen registreres separat. Det gjenspeiler forholdet mellom antall hvite blodlegemer til hverandre. Dette er viktig for klinisk diagnose, da alle leukocytter ikke er de samme..

Det er flere varianter av dem, som varierer i funksjoner i menneskekroppen:

  • Neutrofiler,
  • Lymfocytter,
  • Monocytter,
  • Eosinofiler,
  • Basofiler.

Neutrofiler

En av de mest allsidige cellene. De aktiveres i enhver betennelse, uansett om det er bakterielt eller viralt. Neutrofiler ødelegger stoffer som er fremmede for kroppen, og frigjør kjemiske komponenter som tiltrekker andre inflammatoriske celler. Derfor utløses enhver inflammatorisk respons i hovedsak av nøytrofiler..

Neutrofile celler deler seg også etter modenhetsgrad:

  • Myelocytter og metamyelocytter er veldig unge, unge celler som ikke utfører noen funksjoner. En sunn person har dem ikke i blodet.
  • Stab - modne celler som alltid finnes i blodet. Antallet deres øker dramatisk i løpet av infeksjonen..
  • Segmentert - de mest modne, modne cellene. De utfører alle funksjonene for å beskytte kroppen som ligger i nøytrofiler. Segmenterte nøytrofiler er den aller siste fasen i utviklingen av myelocytter.

Lymfocytter

Dette er cellene som utfører den andre fasen av immunresponsen. De ankommer betennelsesstedet ved å reagere på kjemikalier som frigjøres av nøytrofiler.

Det finnes flere typer lymfocytter:

  • B-lymfocytter - skape antistoffer mot virus- og bakterieinfeksjoner.
  • T-lymfocytter hjelpere og drapsmenn - start arbeidet med B-lymfocytter og ødelegg uavhengig viral celler.
  • Naturlige drapsceller - i stand til å ødelegge celler som har blitt infisert av et virus eller som har gjennomgått svulstforandringer.

Monocytter

De er like i funksjoner som nøytrofile. Hovedoppgaven til monocytter er å ødelegge fremmedlegemer. De utfører oppgaven sin ved hjelp av fagocytose.

Dette er prosessen der en monocytt absorberer en bakterie, virus eller noe annet patogen. Inne i cellen dør dette elementet og gir monocytter informasjon om strukturen. I fremtiden vil dette hjelpe B-lymfocytter med å utvikle antistoffer mot dette patogenet..

Eosinofiler og basofiler

Dette er cellene som er involvert i allergiske reaksjoner. Antallet deres øker kraftig hvis en allergi mot noe stoff utvikler seg i menneskekroppen..

Det er på grunn av de kjemiske elementene som eosinofiler frigjør, at en person utvikler symptomer på en akutt allergisk reaksjon:

  • Ansiktet svulmer,
  • Hoste eller rennende nese vises,
  • Huden blir rød,
  • Et utslett oppstår.

I tillegg til allergier reagerer eosinofiler også på parasitter. Det er bevist at antallet eosinofiler øker hvis det er en parasittinfeksjon i kroppen, slik som lamblia eller opisthorchiasis. Dette skyldes responsen fra eosinofiler på parasittantigener som kommer inn i blodet.

Leukocyttfunksjoner

Det er ikke forgjeves at leukoformelen består av flere komponenter. Hver av disse cellene er viktig for å gi kroppen et sunt immunsystem. Alt begynner med at en bakterie eller virus kommer inn i menneskekroppen. Den patogene mikroben absorberes av nøytrofilen, som utfører fordøyelsen - fagocytose.

Etter fagocytose beholder nøytrofilen en partikkel av mikroben som viser den til lymfocyttene. T-lymfocytter og B-lymfocytter sammen organiserer et angrep på patogenet. B-celler skaper en masse antistoffer som er ideelle for denne bakterien. Bare slike felles handlinger gir en immunrespons ved enhver infeksjon. Derfor er forholdet mellom leukogramceller så viktig.

Normale leukogramverdier

I hvert laboratorium kan forskjellige verdier tas som normalt, avhengig av teknologien og reagenset som brukes av laboratorieteknikerne. Derfor bør oppfølgingsanalyse utføres i ett laboratorium. Dette vil bevare korrektheten av verdiene og tydelig spore dynamikken..

Men det er gjennomsnittlige kriterier som kan brukes i tilfelle laboratoriet ikke har gitt sine data.

Normen for antall celler avhenger sterkt av personens kjønn og alder..

AlderNeutrofiler,%Lymfocytter,%Monocytter,%Eosinofiler,%Basofiler,%
Nyfødte opptil 28 dager50-8215-3543071428870-1
Opptil 1 år17-5045-7143012428870-1
Fra ett til to år30-5237-6142981428870-1
Opptil 5 år35-6233-5642981428560-1
Opptil 10 år45-6730-4642981428560-1
Opptil 15 år45-6725-4143011428560-0,5
Over 16 og voksne45-7525-4043011427950-0,5

Hvordan går analysen

Blod for å bestemme antall leukocytter kan tas på to måter:

  • Kapillær - fra fingeren.
  • Venøs - fra en perifer vene.

Analyseindikatorer, tatt på forskjellige måter, kan variere selv for en person. Men vanligvis overgår ikke disse endringene normale verdier. Å se på blod under et mikroskop har alltid vært brukt som telleteknikk. Det utføres av en laboratorieassistent, som teller antall celler i synsfeltene under et mikroskop.

Beregningen utføres per 100 celler, så det er praktisk å sette det endelige resultatet i prosent. Før du teller nøytrofiler eller andre celler, er synsfeltet mentalt delt inn i 3 seksjoner fra den ene kanten til den andre..

I dag bruker mange laboratorier en automatisk analysator. Dette er et apparat som teller alle mulige celler som det møter..

Når du bruker en hematologianalysator, kan flere celler vises på kort tid. Men i kontroversielle tilfeller foretrekkes visning under et mikroskop av en laboratorieassistent. En person kan bestemme mindre forskjeller i utseendet til celler som kan indikere patologi..

Hvorfor bestemme leukoformelen

Et stort antall indikatorer for leukoformula gjør det mulig å reagere på mange sykdommer. En godt beregnet analyse under normale og patologiske forhold vil være til stor hjelp for legen.

Når en lege instruerer å bestemme antall leukocytter, forfølger han flere mål:

  • Hjelp til å stille en diagnose,
  • Bestemmelse av alvorlighetsgraden eller aktiviteten til prosessen,
  • Dynamikken til utvinning,
  • Reaksjon eller mangel på reaksjon på medisiner,
  • Tidlig påvisning av komplikasjoner.

Endring i mengde og forhold i leukogram

Ved beregning av prosentandelen nøytrofile celler vises forholdet mellom modne og unge former for leukocytter nødvendigvis. Dette lar deg forstå graden av alvorlighetsgrad av prosessen og dens alvorlighetsgrad..

Med en økning i antall stikk- og unge celler i analysen, sier de om et skifte i leukocyttformelen til venstre, siden disse cellene ligger til venstre i formen. Dette taler for en aktiv immunrespons. I noen tilfeller kan utseendet til de mest umodne cellene i perifert blod være en indikasjon på en onkologisk sykdom..

Tabell over forholdet mellom former av nøytrofile i prosent av det totale antallet hvite blodlegemer.

1 dag1 måned1 år1-5 år gammel6-11 år gammel12-17 år gammelHos voksne
Segmentert,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Stikke,%2 - 16fjortenfemtenfemtensekstenseksten1- 7
Ung,%Bør ikke overstige 1%

I kontroversielle tilfeller eller under kliniske studier kan bestemmelse av leukocyttforgiftningsindeks (LII) brukes. Dette er forholdet mellom umodne former av nøytrofiler som vises under akutt betennelse til andre celler - lymfocytter, monocytter, eosinofiler.

Indeksverdier beregnes ut fra alder og kjønn. Det omtrentlige indeksnummeret er 0,6.

Årsaker til økning eller reduksjon i leukocytter

En økning i antall nøytrofiler oppstår når:

  • Bakterielle infeksjoner - betennelse i mandlene, pyelonefritt, lungebetennelse,
  • Rus av noe slag,
  • Tar glukokortikosteroider - prednisolon,
  • Brenn sykdom,
  • Koldbrann, hjerteinfarkt.

En reduksjon i antall nøytrofiler følger med:

  • Alvorlige bakterieinfeksjoner - brucellose, tuberkulose,
  • Virusinfeksjoner - meslinger, røde hunder,
  • Virkninger av giftstoffer på beinmarg,
  • Strålesyke,
  • Autoimmune sykdommer.

Hovedårsaken til endringen i antall lymfocytiske celler er forskjellige typer infeksjoner. B-lymfocytter modnes i benmargen, og T-lymfocytter i thymus. Dette skillet understreker at funksjonene deres er forskjellige. Men i analysene spiller det ingen rolle hvilken av fraksjonene som fremmes. Laboratoriet undersøker det totale antallet lymfocytter.

Lymfocytose eller et økt antall lymfocytter oppstår når:

  • Kroniske bakterieinfeksjoner - tuberkulose, syfilis, brucellose,
  • Akutte virussykdommer - influensa, vannkopper, meslinger,
  • Svulster i blodsystemet - lymfomer,
  • Hormonelle dysfunksjoner - hypotyreose,
  • Makrocytiske anemier - folatmangel,
  • Autoimmune patologier - systemisk lupus erythematosus.

Et redusert antall lymfocytter eller lymfocytose følger med:

  • Primære immunsvikt - DiGeorge syndrom,
  • Sekundær immunsvikt - HIV-infeksjon,
  • Tar glukokortikosteroider - prednison,
  • Akutte bakterielle infeksjoner - streptokokk lungebetennelse,
  • Giftige effekter på benmarg - stråling, tungmetaller.

Monocytter har liten eller ingen klinisk betydning sett individuelt. Derfor blir endringene deres vanligvis vurdert i kombinasjon med andre leukocyttindikatorer..

Monocytter øker vanligvis når:

  • Bakterielle infeksjoner,
  • Parasittiske invasjoner,
  • Svulster i blodsystemet.

En reduksjon i antall monocytter skjer praktisk talt ikke uten generell leukocytopeni. Derfor har den ingen diagnostisk verdi. Det er verdt å nevne smittsom mononukleose. Dette er en virusinfeksjon, hvis hovedkriterium er påvisning av mononukleære celler i blodet..

Dette er celler som ser ut som monocytter, men er patologiske. Hos en sunn person er påvisning av mononukleære celler i blodet uakseptabelt.

Eosinofiler og basofiler er et kriterium for allergiske reaksjoner og noen smittsomme sykdommer. Vurderingen av antallet deres avhenger også sterkt av det totale antallet leukocytter i blodprøven..

Den vanligste økningen i antall eosinofiler oppstår når:

  • Eosinofilt granulom,
  • Eosinofil leukemi,
  • Parasittiske invasjoner,
  • Skarlagensfeber,
  • Allergiske reaksjoner,
  • Kroniske dermatoser: psoriasis, eksem.

Lave eosinofiler følger:

  • Tar kortikosteroid medisiner,
  • Visse alvorlige infeksjoner, som tyfusfeber.

Hva leukocytt-blodtellingen kan fortelle?

Blodtall preger en persons helsetilstand og kan i stor grad lette diagnosen. Takket være definisjonen av leukocyttformelen kan man anta typen sykdom, bedømme forløpet, tilstedeværelsen av komplikasjoner og til og med forutsi utfallet. Og for å forstå endringene som skjer i kroppen, vil det hjelpe dekodingen av leukogrammet.

Hva viser leukocytt-blodtellingen??

Leukocytt blodantall er forholdet mellom forskjellige typer leukocytter, vanligvis uttrykt i prosent. Studien er utført som en del av en generell blodprøve.

Leukocytter kalles hvite blodlegemer, som representerer kroppens immunsystem. Deres hovedfunksjoner er:

  • beskyttelse mot mikroorganismer som kan forårsake helseproblemer;
  • deltakelse i prosessene som oppstår i kroppen under påvirkning av forskjellige patogene faktorer og forårsaker forstyrrelser i det normale liv (forskjellige sykdommer, eksponering for skadelige stoffer, stress).

Følgende typer leukocytter skiller seg ut:

  1. Eosinofiler. Manifest i allergiske, parasittiske, smittsomme, autoimmune og onkologiske sykdommer.
  2. Neutrofiler. Beskytt mot infeksjoner, kan ødelegge virus og bakterier. Klassifisert i:
    • myelocytter (fremvoksende) og metamyelocytter (unge - kommer fra myelocytter) - er fraværende i blodet til en sunn person, dannes bare i ekstreme tilfeller med de mest alvorlige sykdommene;
    • stikk (ung) - antallet øker i tilfelle bakterielle sykdommer, hvis segmenterte nøytrofile ikke kan takle infeksjonen;
    • segmentert (moden) - presenteres i størst mengde, gir kroppens immunforsvar i sunn tilstand.
  3. Lymfocytter. De er en slags rengjøringsmidler: de er i stand til å oppdage, gjenkjenne og ødelegge antigener, og deltar også i syntesen av antistoffer (forbindelser som kan stimulere lymfoide celler, danner og regulerer kroppens immunrespons), gir immunminne.
  4. Monocytter. Deres hovedoppgave er å absorbere og fordøye døde (døende eller rester av ødelagte) celler, bakterier og andre fremmede partikler.
  5. Basofiler. Funksjonene til disse cellene er ikke helt forstått. Det er kjent at de tar del i allergiske reaksjoner, i prosessene med blodkoagulering, og aktiveres under betennelse..

Plasmaceller (plasmocytter) deltar i dannelsen av antistoffer og er normalt tilstede i svært lave mengder bare i blodet til barn, hos voksne er de fraværende og kan bare vises i tilfelle patologier.

Studien av de kvalitative og kvantitative egenskapene til leukocytter kan hjelpe til med å stille en diagnose, siden prosentandelen av noen typer blodceller øker eller reduseres på grunn av en økning eller reduksjon i noen grad av andre, med eventuelle endringer i kroppen..

Legen foreskriver denne analysen for å:

  • få en ide om alvorlighetsgraden av pasientens tilstand, bedømme sykdomsforløpet eller den patologiske prosessen, lære om tilstedeværelsen av komplikasjoner;
  • fastslå årsaken til sykdommen;
  • evaluere effektiviteten av den foreskrevne behandlingen;
  • forutsi utfallet av sykdommen;
  • i noen tilfeller for å evaluere den kliniske diagnosen.

Teknikk for gjennomføring, telling og dekoding av analysen

For å beregne leukocyttformelen med blodutstryking, utføres visse manipulasjoner, tørkes, behandles med spesielle fargestoffer og undersøkes under et mikroskop. Laboratorieassistenten markerer de blodcellene som faller inn i synsfeltet hans, og gjør dette til totalt 100 (noen ganger 200) celler akkumuleres.

Fordelingen av leukocytter over overflaten av smøret er ujevn: de tyngre (eosinofilene, basofilene og monocyttene) ligger nærmere kantene, og de lettere (lymfocyttene) er nærmere sentrum.

Ved telling kan to metoder brukes:

  • Schillings metode. Den består i å bestemme antall leukocytter i fire områder av smøre.
  • Filipchenkos metode. I dette tilfellet er smøret mentalt delt inn i 3 deler og telles langs en rett tverrlinje fra den ene kanten til den andre..

På et ark noteres mengden i de aktuelle kolonnene. Etter det telles hver type leukocytt - hvor mange celler som ble funnet.

Det bør tas i betraktning at det å telle celler i en blodutstrykning når man bestemmer leukocyttformelen, er en veldig unøyaktig metode, siden det er mange uhåndterlige faktorer som introduserer en feil: feil i blodinntak, klargjøring og farging av et flekker, menneskelig subjektivitet i tolking av celler. Det spesielle ved noen typer celler (monocytter, basofiler, eosinofiler) er at de er ujevnt fordelt i smøret.

Om nødvendig blir leukocyttindeksene beregnet, som er forholdet mellom ulike former for leukocytter som finnes i pasientens blod, og noen ganger brukes ESR-indikatoren (erytrocytsedimenteringshastighet) i formelen.

Leukocyttindekser viser graden av rus og karakteriserer tilstanden til kroppens adaptive potensiale - evnen til å tilpasse seg effekten av toksiske faktorer og takle dem. De lar deg også:

  • få informasjon om pasientens tilstand;
  • evaluere arbeidet med det menneskelige immunforsvaret;
  • studere kroppens motstand;
  • finne ut nivået av immunologisk reaktivitet (utvikling av immunologiske reaksjoner fra kroppen som respons på effekten av parasitter eller antigene stoffer) i tilfelle skade på forskjellige organer.

Normal leukocyttall hos barn og voksne - bord

AlderEosinofiler,%Neutrofiler
segmentert,%
Neutrofiler
stikke,%
Lymfocytter,%Monocytter,%Basofiler,%
Nyfødt1-647-703-1215–353-120-0,5
Spedbarn opptil 2 uker1-630-501-522–555-150-0,5
Babyer1-516–451-545–704-100-0,5
1-2 år1-728-481-537-603-100-0,5
2-5 år1-632–551-533–553-90-0,5
6-7 år gammel1-538-581-530-503-90-0,5
8 år1-541-601-530-503-90-0,5
9-11 år gammel1-543-601-530–463-90-0,5
12-15 år gammel1-545-601-530–453-90-0,5
Personer over 16 år1-550-701-320-403-90-0,5

Normene for leukocyttformelen avhenger av personens alder. Hos kvinner er forskjellen også at indikatorene kan endres under eggløsning, etter eller under menstruasjon, under graviditet, etter fødsel. Derfor bør du oppsøke gynekolog i tilfeller av avvik.

Mulige avvik fra normen i leukogrammet

En økning eller reduksjon i nivået av visse typer leukocytter indikerer patologiske endringer som forekommer i kroppen.

Årsakene til endringen i antall leukocytter i blodtabellen

Typer leukocytterUnder normaltOver gjennomsnittet
Eosinofiler
  • Den innledende fasen av den inflammatoriske prosessen;
  • alvorlige purulente infeksjoner;
  • stressende forhold;
  • traumer, brannsår, kirurgi;
  • utvikling av hjerteinfarkt (første dag);
  • rus med forskjellige kjemiske forbindelser, tungmetaller.
  • Allergisk sensibilisering (økt følsomhet) i kroppen (bronkialastma, allergisk rhinitt, pollinose, atopisk dermatitt, eksem, eosinofil granulomatøs vaskulitt, matallergi);
  • legemiddelallergi (ofte til følgende medisiner - Aspirin, Euphyllin, Prednisolon, Karbamazepin, penicilliner, Levomycetin, sulfonamider, tetracykliner, medisiner mot tuberkulose);
  • hudsykdommer (eksem, dermatitt herpetiformis);
  • parasittiske sykdommer - helminthiske og protozoale invasjoner (giardiasis, echinococcosis, ascariasis, trichinosis, strongyloidosis, opisthorchiasis, toxocariasis, etc.);
  • akutt periode med smittsomme sykdommer (skarlagensfeber, vannkopper, tuberkulose, smittsom mononukleose, gonoré);
  • ondartede svulster (spesielt metastatisk og med nekrose);
  • proliferative (med vevsvekst) sykdommer i det hematopoietiske systemet (lymfogranulomatose, akutt og kronisk leukemi, lymfom, polycytemi, myeloproliferative sykdommer, tilstand etter splenektomi, hypereosinofilt syndrom);
  • inflammatoriske prosesser av bindevev (periarteritt nodosa, revmatoid artritt, systemisk sklerodermi);
  • lungesykdommer - sarkoidose, lunge eosinofil lungebetennelse, Langerhans cellehistiocytose, eosinofil pleuritt, lunge eosinofil infiltrasjon (Leflers sykdom);
  • hjerteinfarkt (ugunstig tegn)
Neutrofiler
  • Noen infeksjoner forårsaket av virus (influensa, meslinger, vannkopper, viral hepatitt, røde hunder), bakterier (tyfusfeber og paratyphoidfeber, brucellose), protozoer (malaria), rickettsiae (tyfus), langvarige infeksjoner hos eldre og svake mennesker;
  • sykdommer i blodsystemet (hypo- og aplastiske, megaloblastiske og jernmangelanemier, paroksysmal nattlig hemoglobinuri, akutt leukemi, hypersplenisme);
  • medfødt nøytropeni (en reduksjon i antall nøytrofiler i blodet);
  • anafylaktisk sjokk (en veldig alvorlig og ekstremt raskt utviklende allergisk reaksjon med gjentatt administrering av allergenet);
  • tyrotoksikose (overflødig innhold av skjoldbruskhormoner);
  • eksponering for kreftmedisiner;
  • legemiddelnøytropeni (en reduksjon i antall nøytrofiler i blodet) assosiert med økt følsomhet hos individer for virkningen av visse legemidler (ikke-steroide antiinflammatoriske legemidler, antikonvulsiva, antihistaminer, antibiotika, antivirale legemidler, psykotrope legemidler, medikamenter som påvirker det kardiovaskulære systemet, diuretika, antidiabetika).
  • Infeksjoner forårsaket av bakterier, sopp, protozoer, rickettsia, noen virus, spiroketer;
  • inflammatoriske prosesser (revmatisme, revmatoid artritt, pankreatitt, dermatitt, peritonitt, tyreoiditt);
  • tilstand etter operasjonen;
  • iskemisk vevsnekrose (infarkt i indre organer - myokard, nyrer, etc.);
  • endogen rus (diabetes mellitus, uremi, eklampsi, hepatocytnekrose);
  • fysisk stress, stressende situasjoner, følelsesmessig stress: eksponering for varme, kulde, smerte, under forbrenning og fødsel, under graviditet, med frykt, sinne, glede;
  • onkologiske sykdommer (svulster i forskjellige organer);
  • tar visse medisiner, for eksempel kortikosteroider, digitalis, heparin, acetylkolin;
  • forgiftning med bly, kvikksølv, etylenglykol, insektmidler.
Lymfocytter
  • Akutte infeksjoner og sykdommer;
  • miliær tuberkulose (en sykdom som oppstår uten et merkbart foreløpig lymfogent stadium, med dannelse av tuberkuløse tuberkler i forskjellige organer);
  • tap av lymfe gjennom tarmene;
  • lymfogranulomatose (tumorsykdom i lymfesystemet);
  • systemisk lupus erythematosus;
  • aplastisk anemi (der hemming eller opphør av vekst og modning av alle spirer i benmargen utvikles);
  • nyresvikt;
  • terminal (borderline) stadium av kreft;
  • immunsvikt (nedsatt immunitet med T-cellemangel);
  • Røntgenbehandling;
  • tar medisiner med cytostatisk (antitumor) virkning (klorambucil, asparaginase), glukokortikoider, administrering av anti-lymfocytisk serum.
  • Smittsomme sykdommer: smittsom mononukleose, viral hepatitt, cytomegalovirusinfeksjon, kikhoste, ARVI, toksoplasmose, herpes, røde hunder, HIV-infeksjon;
  • sykdommer i blodsystemet: akutt og kronisk lymfocytisk leukemi; lymfosarkom, tungkjedesykdom - Franklins sykdom;
  • forgiftning med tetrakloretan, bly, arsen, karbondisulfid;
  • behandling med medisiner som Levodopa, Fenytoin, Valproinsyre, narkotiske smertestillende midler.
Monocytter
  • Aplastisk anemi (skade på benmargen);
  • hårcelleleukemi;
  • pyogene (pyogene) infeksjoner;
  • fødsel;
  • kirurgiske inngrep;
  • sjokkforhold;
  • tar glukokortikoider.
  • Infeksjoner (viral, sopp, protozo og rickettsial natur), samt gjenopprettingsperioden etter akutte infeksjoner;
  • granulomatose (utvikling av granulomer i organer og vev): tuberkulose, syfilis, brucellose, sarkoidose, ulcerøs kolitt (uspesifikk);
  • systemiske kollagenoser - sykdommer preget av lesjoner i bindevev (systemisk lupus erythematosus), revmatoid artritt, periarteritis nodosa;
  • blodsykdommer (akutt monocytisk og myelomonocytisk leukemi, myeloproliferative sykdommer, myelom, lymfogranulomatose);
  • forgiftning med fosfor, tetrakloretan.
Basofiler
  • Svangerskap;
  • periode med eggløsning;
  • hypertyreose;
  • progresjon av smittsomme sykdommer;
  • akutt lungebetennelse;
  • styrke funksjonen til skjoldbruskkjertelen;
  • utvikling av Itsenko-Cushings syndrom (en nevroendokrin sykdom preget av økt produksjon av binyrebarkhormoner);
  • tar medisiner fra kortikosteroidgruppen;
  • patologi i beinmargen.
  • Kronisk myeloid leukemi - en svulstsykdom i blodet (eosinofil-basofil forening);
  • myxedema - en sykdom forårsaket av utilstrekkelig tilførsel av organer og vev med skjoldbruskkjertelhormoner (hypotyreose);
  • vannkopper;
  • overfølsomhet overfor mat eller medisiner;
  • reaksjon på introduksjonen av et fremmed protein;
  • nefrose - nyresykdom, ledsaget av brudd på protein-lipid og vannsaltmetabolisme;
  • kroniske hemolytiske anemier;
  • tilstand etter splenektomi (kirurgi for å fjerne milten);
  • Hodgkins sykdom (en ondartet svulst som utvikler seg fra lymfoide vev);
  • behandling med østrogener, antityreoidemedisiner;
  • ulcerøs kolitt.

Et skifte i leukocyttformelen

I medisin er det konsepter om et skifte i leukocyttformelen, som indikerer avvik i pasientens helsetilstand.

Skifting av leukocyttformelen til venstre og til høyre - tabellen

Skift til venstreSkift til høyre
Endringer i blodtellingen
  • Antall stikkneutrofiler øker;
  • mulig utseende av unge former - metamyelocytter, myelocytter.
  • Andelen segmenterte og polysegmenterte former øker;
  • hypersegmenterte granulocytter vises.
Hvilke helseproblemer indikerer det?
  • Akutte inflammatoriske prosesser;
  • purulente infeksjoner;
  • rus (forgiftning med giftige stoffer) i kroppen;
  • akutt blødning (blødning med sprengte blodkar);
  • acidose (brudd på syre-base balanse med et skifte mot syre) og koma;
  • fysisk stress.
  • Megaloblastisk anemi;
  • nyre- og leversykdommer;
  • tilstand etter blodtransfusjon.

For å innhente data om pasientens tilstand, basert på resultatene av leukocyttformelen, tas skifteindeksen i betraktning. Det bestemmes av formelen: IS = M (myelocytter) + MM (metamyelocytes) + P (stab neutrofiler) / C (segmenterte neutrofiler). Normen for forskyvningsindeks for leukocyttformelen hos en voksen er 0,06.

I noen tilfeller kan det være et slikt fenomen som et betydelig innhold i blodet til unge celler - metamyelocytter, myelocytter, promyelocytter, myeloblaster, erytroblaster. Dette indikerer vanligvis sykdommer av svulst, onkologi og metastase (dannelsen av sekundær svulstfokus).

Krysset mellom leukocyttformelen

Krysset mellom leukocyttformelen er et begrep som oppstår når man analyserer et barns blod. Hvis endringer i blodet hos voksne er forårsaket av sykdommer eller en betydelig effekt på kroppen av skadelige faktorer, forekommer endringer hos små barn i forbindelse med dannelsen av immunsystemet. Dette fenomenet er ikke en patologi, men regnes som helt normalt. Ikke-standardtall skyldes bare dannelsen av immunitet.

Den første leukocyttovergangen skjer vanligvis ved slutten av den første uken i babyens liv. På dette tidspunktet blir antallet nøytrofile og lymfocytter i blodet utlignet (de blir omtrent 45% hver), hvoretter antall lymfocytter fortsetter å vokse, og nøytrofiler - å avta. Dette regnes som en normal fysiologisk prosess..

Det andre skjæringspunktet mellom leukocyttformelen oppstår i en alder av 5-6 år, og bare i en alder av ti nærmer blodtellingen normen til en voksen.

Ifølge en rekke medisinske forfattere har barn for tiden en tidligere crossover i leukocyttformelen, en tendens til eosinofili, relativ nøytropeni og en økning i antall lymfocytter..

Hvordan bestemme arten av den inflammatoriske prosessen ved blodprøve - video

Leukocyttformelen er i stand til å gi mange svar i tilfelle vanskeligheter med å diagnostisere en sykdom og foreskrive terapi, samt karakterisere pasientens tilstand. Det er imidlertid bedre å overlate avkodingen av blodprøven til en erfaren spesialist. Legen kan gi detaljerte forklaringer og justere behandlingen.

Hva er hematokrit og hva er normen for menn og kvinner?

Registrering av uførhet etter hjerteinfarkt